Uzdravující svátky

UZDRAVUJÍCÍ SVÁTKYO svátcích mohou přijít ke slovu různé aspekty naší duše. Svátek se slaví, jenom když se z něj dá žít. Oslavami se v naší duši něco pohne. Jsou odhalena naše ohrožení, zároveň však i naznačeny cesty, jak lze tato ohrožení překonat. Všechny svátky uzdravují. Svátky církevního roku se vztahují k cestě Ježíšově. Tím, že jdeme Ježíšovou cestou, nacházíme cestu ke zdravému a plnému životu. Chtěl bych zmínit  jen několik  svátků  a  uvažovat o jejich uzdravujícím působení:

Advent jako doba čekání a těšení se chce proměnit naše závislosti opět v touhy. Závislost je vždycky potlačovaná touha. Tím, že se v Adventu ponoříme do ticha a díváme se do teplého světla svící na adventním věnci, uvědomujeme si svou touhou po domově, po lásce, po bezpečí.

Na Vánoce jde o nový začátek – Bůh ho ustanovuje Ježíšovým narozením. Nejsme definováni příběhem našich zranění a ublížení. Když se v nás narodí Kristus, odhalíme v sobě nefalšovaný a nedotčený obraz Boha.

Doba postní je časem vnitřní očisty a reflexe. Tím, že se vědomě uskrovníme, omezíme jídlo a postíme se, objevíme, na čem jsme závislí. Je to způsob jarního úklidu duše a očisty těla, který nám vždycky prospěje. Doba postní nám poskytuje příležitost podívat se na sebe a na svoje nemoci a trápení ve světle Ježíšova utrpení. Není potřeba svoji nemoc potlačovat. Zakoušíme v ní společenství s Ježíšem a zároveň příslib, že podobně jako on dospějeme skrze kříž k vykoupení, nebo, jak to vyjadřuje Lukáš, skrze mnohá trápení dospějeme k pravému životu. Doba postní nás osvobozuje od iluze, že bychom mohli být bez nemoci. Ukazuje nám však také způsob, jak se na svou nemoc dívat jinak. V nemoci nejsme ze života vyloučeni, ale smíme v ní zakoušet zvláštní Ježíšovu blízkost.

Velikonoce jako svátky Vzkříšení nám mají dodat odvahu vstát z hrobu našich strachů a depresí a znovu se odvážit žít. Je to příslib, že pouta, která nás svazovala, spadla. O Letnicích slavíme Ducha, který nás uzdravuje a naplňuje novým životem. Nemusíme všechno dělat sami. Bůh nás proniká svým uzdravujícím a osvobozujícím Duchem. O mnoha svátcích církevního roku se také otevírá a vždy z nového hlediska pojednává téma uzdravení naší nemocné duše.

Anselm Grün – Doprovázení na duchovní cestě

Příspěvek byl publikován v rubrice Postní stezky. Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>